Rusija, koja se priprema da isporuči najkraću isporuku tečnog prirodnog gasa (LNG) na azijsko tržište, želi da iskoristi prednost topljenja leda u polarnom krugu.
Ako sve bude u redu, ruskom teretu će trebati samo dvije nedjelje da pređe put Sjevernog mora od ruskog poluostrva Jamal do Jokohame u Japanu.
Putovanje će, naravno, biti praćeno ledolomcem, koji će probiti preostali led, kako bi ruski tanker mogao lakše da prođe.
Sjevernomorska ruta proteže se na 3000 nautičkih milja između Barentsovog mora u Sjevernom ledenom okeanu i Beringovog moreuza, koji povezuju Aziju i Aljasku. Ovo je najkraći prolaz iz Evrope u Aziju.
Obično je istočni dio Sjevernog mora zatvoren za plovidbu većinu mjeseci u godini zbog ledenog pokrivača. Međutim, klimatske promjene su ubrzale topljenje leda u arktičkom krugu, čineći Sjeverno more sve dostupnijim.
Naravno, tačno vrijeme isporuke ruskog LNG-a u Japan zavisiće od veličine postojećeg leda i trenutnih uslova okoline.
Putovanje je, međutim, zakazano za februar, a očekuje se da se obavi sa brodom „Christophe de Margerie“, koji pripada ruskoj kompaniji Sovcomflot.
Rusija nastoji da iskoristi ovaj prolaz u budućnosti povećanjem isporuka tereta na brzo rastuće azijsko tržište, što će neizbežno eskalirati konkurenciju sa Sueckim kanalom na Mediteranu.
Međutim, ekolozi upozoravaju da će eventualno povećanje plovidbe Sjevernim morem nanijeti dalju „štetu“ ionako ugroženoj životnoj sredini, ubrzavajući topljenje leda u polarnom krugu.
Upoređenje ruta – milja /dana:
Busan – Rotterdam: Sjevernomorska ruta 7.539/23 – Suec kanal ruta 10.806/32
Qinhuangdao – Rotterdam: Sjevernomorska ruta 8153/25 – Suec kanal ruta 11.024/33
Hammerfest – Yokohama: Sjevernomorska ruta 5.925/25 – Suec kanal ruta 12.460/37